Pożegnanie z „A jednak życie”

Za nami Finisaż wystawy „Blum/Cieśniewski. A jednak życie”

29 sierpnia 2023 roku pożegnaliśmy się z wystawą prezentującą malarstwo Avivy Blum i prof. Wojciecha Cieśniewskiego – wydarzeniem opowiadającym niezwykłą historię spotkania malarza z Polski i kobiety z jego obrazu, ocalałej z Holocaustu, także malarki.

Wojciech Cieśniewski opowiadał w trakcie finisażu o tym, jak jego malarstwo, z założenia mające upamiętniać ofiary Zagłady, w rezultacie mówiło o sile odradzającego się życia. Podkreślał, że wystawą zainteresowane są kolejne muzea i galerie – z Warszawy, Jerozolimy, Tel Avivu.

Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj mówił o Muzeum Żydów Mazowieckich jako o miejscu dialogu polsko-żydowskiego i polsko-izraelskiego.

Gość finisażu, Jacek Tacik, dziennikarz i autor książki poświęconej kryzysowi dyplomacji polsko-izraelskiej w toku 2018, nawiązywał do faktu, że barwny, żywy obraz prof. Cieśniewskiego powstał na podstawie czarno-białej fotografii. Mówił, że historia polsko-żydowska nie jest jak to zdjęcie, tylko biała i tylko czarna. – Ma wiele odcieni, barw, niuansów, jak namalowany z jej inspiracji obraz. Widzę w tym płótnie kolor nadziei – podkreślał.

Fot. Tomasz Topczewski

Udostępnij: