Podsumowanie jubileuszu muzeum i ministerialne odznaczenia

28 stycznia 2022 roku w Muzeum Mazowieckim w Płocku miała miejsce bardzo ważna dla nas uroczystość. Podsumowaliśmy jubileuszowy rok 2021, zaprezentowaliśmy album „X wieków Płocka” i pamiątkową plakietę z „Aniołem” Jacka Malczewskiego, opowiedzieliśmy o naszych planach. Przede wszystkim jednak cieszyliśmy się z naszymi kolegami z ministerialnych odznaczeń, jakie otrzymali z okazji 200-lecia muzeum.

Wymieńmy ich:

Srebrne medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku i jego zastępca, Tomasz Kordala.

Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała kustosz naszego muzeum Agnieszka Kaniewska-Płocieniak.

Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali Magdalena Lica-Kaczan, kierowniczka Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, Małgorzata Szadkowska, kierowniczka muzealnego działu sztuki i Grzegorz Piaskowski, kierownik działu etnografii.

Złotą Odznakę „Za opiekę nad zabytkami” otrzymał Szymon Zaremba, zaś srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami” Elżbieta Miecznikowska. Odznaczenia w imieniu ministra kultury prof.

Piotra Glińskiego wręczała posłanka na Sejm RP Anna Cicholska, odznaczonym gratulował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Przy okazji dyrektor muzeum, Leonard Sobieraj, podzielił się ze wszystkimi dobrymi wieściami – otóż muzeum… nie przerywa jubileuszowych obchodów! W tym roku w ich skład wejdą – otwarcie na nowo zaaranżowanej wystawy malarstwa i rzeźby Bolesława Biegasa, sali galicyjskiej m.in. z „Madonną wiejską” Wyspiańskiego, „sklepiku modniarskiego, czyli sali poświęconej secesyjnej modzie i sali z wystawą „Srebra i platery firm warszawskich”. Wszystko w kamienicy przy ul. Tumskiej 8.

Dziękujemy Pueri et Puellae Cantores Plocenses za piękny występ, dziękujemy gościom za przybycie na naszą uroczystość!

Fot. Tomasz Topczewski