Rocznica likwidacji płockiego getta. Pamiętamy

Sala Muzeum Żydów Mazowieckich, jasne ściany, pośrodku szklana gablota. Po lewej stronie do mikrofonu przemawia jasnowłosa kobieta, na wprost stoją obok siebie ludzie - mężczyźni w ciemnych garniturach i kobieta w białym żakiecie. Kobieta to wiceambasadorka Izraela w Polsce Shani Tayar.

Płock 21 lutego obchodzi rocznicę rozpoczęcia wywózki płocczan pochodzenia żydowskiego z ich rodzinnego miasta przez okupantów niemieckich – miało to miejsce w 1941 roku.

Gościnią tegorocznych obchodów była wiceambasadorka Shani Tayar z Ambasada Izraela w Polsce. Odwiedziła Muzeum Żydów Mazowieckich; zaś na miejscowym cmentarzu żydowskim powiedziała m.in., że antysemityzm wciąż jest żywy i takie spotkania pokazują, że tylko działając wspólnie, możemy się temu przeciwstawiać. Na cmentarzu zostały złożone kwiaty i zapalone znicze, a kadisz odmówił rabin Icchak Rapoport.

Ponadto prezydent miasta Płocka Andrzej Nowakowski w MŻM podpisał deklarację w sprawie przeciwdziałania antysemityzmowi. – Mieszkańcy Płocka mogą być z tego dumni – podkreślił dr Sebastian Rejak, dyrektor AJC – American Jewish Committee Central Europe.

Udostępnij: