Młynarze z dziada pradziada opowiadali, jak powstaje mąka

W niedzielę gośćmi Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim byli młynarze z Młyna Wilkanowo. To nieduże, rodzinne przedsiębiorstwo, którego początki sięgają 1908 r. Firma przez cały czas jest w rękach rodziny Gruszczyńskich. O jej historii opowiadał w skansenie senior rodu wraz z dwoma z trzech synów, którzy kultywują tradycję młynarską.

Niedzielna impreza odbyła się pod nazwą „Młynarstwo – wakacyjne warsztaty dawnych zawodów”. Można było obejrzeć, a nawet wypróbować dawne urządzenia młyńskie takie, jak np. żarna do mielenia zboża czy stary przesiewacz do mąki. Uczestnicy warsztatów nie tylko poznali proces wytwarzania mąki, ale mogli z niej także upiec pyszne bułeczki!

Na amatorów smakołyków przez cały dzień czekały pyszne ciasta i placki drożdżowe od producentów: Chleb Hruby i sery z Grzybowa, Spółdzielnia Socjalna „Cor et Manus. Smaki z Grzybowa”. Można było też zakupić różne rodzaje mąki z Młyna Wilkanowo.

Na koniec zwiedzających czekała gra terenowa oraz przedstawienie pt. „Cudowny chleb” w wykonaniu Teatru Echa.

Dziękujemy za odwiedziny!

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.

Fot. Ewelina Karwacka, Tomasz Topczewski

Udostępnij: