Mazowsze dla Korony

Program obchodów 500 rocznicy włączenia Mazowsza do Korony
Poprzez wyjątkowe działania edukacyjne i naukowe, wystawy oraz barwne korowody, przypominamy fascynującą historię Mazowsza z czasów, gdy władzę na nim sprawowali książęta mazowieccy.

Projekt jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania
„Program obchodów 500 rocznicy włączenia Mazowsza do Korony”.

Partnerzy
Drzwi Płockie
Program obchodów 500 rocznicy włączenia Mazowsza do Korony – specjalnie dla mazowieckich szkół

Mazowiecki Projekt Żywej Historii

To propozycja dla nauczycieli i uczniów mazowieckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy bezpłatne warsztaty edukacyjne. Zgłoś swój udział w projekcie, a zespół edukatorów odwiedzi Twoją szkołę i przeprowadzi w niej całodzienne zajęcia, które:

  •  zabiorą uczniów do świata mazowieckich rycerzy,
  • przybliżą tajemnice skrywane przez historię,
  • umożliwią poznanie ciekawych wydarzeń z przeszłości Mazowsza poprzez udział w scenach odtwarzających legendy i wydarzenia historyczne, debatach, sądach nad postaciami historycznymi  oraz rozwiązywaniu zagadek „kryminalnych”.

Mamy także propozycję tylko dla nauczycieli – warsztaty i pakiety edukacyjne do samodzielnego przeprowadzenia zajęć edukacyjnych.

Do szkół należy wybór – placówki mogą zgłosić swój udział w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych dla uczniów (zgłoszenie poprzez formularz poniżej) lub w warsztatach dla nauczycieli (zgłoszenia mailowe do do Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oddział w Warszawie: miroslawa.pleskot@mscdn.edu.pl).

Istnieje możliwość wzięcia udziału w obu formach warsztatów – ten wybór szczególnie polecamy!

500-lecie włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego

Jakie aktywności czekają uczestników projektu?

  • Uczniowie zdobędą sprawności rycerskie, nauczą się władać mieczem, poznają tajniki uzbrojenia i zmierzą się ze smokiem,
  • poczują się jak prawdziwi rycerze, rywalizując ze sobą w pojedynkach,
  • zamienią się w poszukiwaczy przygód,
  • przeniosą się w czasie, by wcielić się w postaci walecznych książąt, pięknych księżniczek, dzielnych rycerzy, a także w postaci z mazowieckich legend, zostaną detektywami i rozwiążą niewyjaśnione zagadki przeszłości.

 

Drzwi Płockie
Zarejestruj swoją szkołę do projektu już dziś!
Wypełnij formularz rejestracyjny

Jak odbywają się zajęcia?

Na naszej stronie zaproponowaliśmy osiem scenariuszy zajęć (dla klas I-III, IV-VI, VII-VIII i szkół ponadpodstawowych).  Wybierzcie scenariusze, jakie się Wam podobają, dla maksymalnie czterech klas. Zgłoście swój udział w projekcie.  Niebawem zespół edukatorów przyjedzie do Waszej szkoły na całe osiem godzin lekcyjnych. Część edukatorów będzie prowadziła zajęcia w sali lekcyjnej, gdzie uczniowie wcielą się w postaci znane nam z historii i mazowieckich legend. Część rozbije obóz rycerski w sali gimnastycznej, gdzie tor przeszkód i szranki do walk rycerskich pozwolą uczniom zdobyć sprawności i poznać smak rywalizacji.  W sali gimnastycznej stanie również tajemnicza średniowieczna krypta, w której uczestnicy zajęć zamienią się w poszukiwaczy przygód i zanurzą się w świat średniowiecznych tajemnic i zagadek.

 

Kto może być uczestnikiem projektu?

Każda szkoła podstawowa i ponadpodstawowa z terenu województwa mazowieckiego, która wypełniając i wysyłając znajdujący się na stronie (lub dołączony do broszury informacyjnej) formularz rejestracyjny zgłosi swój udział.

 

Propozycje zajęć

Wydarzenia z czasów księstwa mazowieckiego to gotowe scenariusze fascynujących zajęć.

Drzwi Płockie
Zarejestruj swoją szkołę do projektu już dziś!
Wypełnij formularz rejestracyjny

Bonus dla każdej szkoły

Nauczyciele mazowieckich szkół podstawowych mają możliwość aktywnego udziału w Mazowieckim Projekcie Żywej Historii. Przy współpracy Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli prowadzone są warsztaty, których uczestnicy otrzymają pakiety do samodzielnego przeprowadzenia zajęć edukacyjnych.

Pakiet edukacyjny dla klas I-III: „Wyprawa do krainy mazowieckich legend” – w jego skład wchodzą 24 karty – puzzle do ułożenia mapy legendarnego Mazowsza oraz scenariusz przeprowadzenia cyklu zajęć.

Pakiet edukacyjny dla klas IV-VI: „W księstwie mazowieckim” – w jego skład wchodzą 24 karty – puzzle do ułożenia mapy historycznego Mazowsza oraz scenariusz przeprowadzenia cyklu zajęć.

Nauczycieli zainteresowanych udziałem w warsztatach i uzyskaniem pakietów edukacyjnych do samodzielnego prowadzenia zajęć prosimy o zgłaszanie się do Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oddział w Warszawie: miroslawa.pleskot@mscdn.edu.pl

Aktualności

Poniżej aktualności związane z projektem

20 sierpnia 2024
Umowa o współpracy podpisana!

Projekt jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania „Program obchodów 500 rocznicy włączenia Mazowsza do…

Czytaj dalej
20 sierpnia 2024
Współpraca z Kurią Diecezjalną Płocką

Projekt jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania „Program obchodów 500 rocznicy włączenia Mazowsza do…

Czytaj dalej
20 sierpnia 2024
Wywerna – symbol książąt mazowieckich

Projekt jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania „Program obchodów 500 rocznicy włączenia Mazowsza do…

Czytaj dalej
Mazowiecki Projekt Żywej Historii

Wykonawcy

W świat historii Mazowsza zabiorą uczniów doświadczeni rekonstruktorzy historyczni, którzy od wielu lat zajmują się popularyzowaniem i ożywianiem historii. Autorzy i realizatorzy warsztatów, jarmarków, historycznych gier miejskich, turniejów rycerskich, bitew i inscenizacji historycznych.

Nad całością projektu edukacyjnego czuwa Daniel Sukniewicz – z wykształcenia archeolog i dziennikarz, z zamiłowania mazowiecki regionalista, współtwórca i koordynator największego szlaku kulturowego na Mazowszu – Szlaku Książąt Mazowieckich, autor publikacji popularyzujących archeologię i historię, twórca i projektant wystaw historycznych, warsztatów historycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych – gier terenowych, gier kryminalnych, zabaw rycerskich, jarmarków średniowiecznych i widowisk historycznych. Poszukiwacz tematów ciekawych i niewyjaśnionych.

Program obchodów 500 rocznicy włączenia Mazowsza do Korony

O projekcie

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza do wspólnego świętowania przypadającej w 2026 roku 500. rocznicy inkorporacji Mazowsza do Królestwa Polskiego.

Program obchodów 500 rocznicy włączenia Mazowsza do Korony obejmuje wiele wydarzeń naukowych, edukacyjnych i wystawienniczych, które zostaną zrealizowane w latach 2024 – 2026.

W bogatym programie tego projektu znajdą się m.in.:

  •  projekt badawczy „Mazowsze w dobie inkorporacji do Królestwa Polskiego”, zwieńczony konferencją naukową oraz towarzyszącą jej publikacją
  • program edukacyjny „Mazowiecki Projekt Żywej Historii”, adresatami którego są dzieci i młodzież szkolna z terenu Mazowsza.
  • stacjonarna wystawa czasowa „Mazowsze dla Korony”
  • wystawa planszowa poświęcona dziejom i dziedzictwu kulturowemu książęcego Mazowsza

i wiele innych:)

Formularz zgłoszenia szkoły do projektu

Uwaga – wszystkie terminy zajęć w szkołach na 2024 rok zostały już zarezerwowane. Prosimy, by w formularzu zgłoszeniowym, wybrali Państwo preferowaną datę przyjazdu edukatorów do szkoły na 2025 rok.

    Zgłaszam szkolę do udziału w projekcie
    Dane osoby do kontaktu/opiekuna
    Rezerwuję przyjazd zespołu edukatorów, który przeprowadzi w szkole całodzienne zajęcia.
    Wybieram następujące scenariusze zajęć (proszę zaznaczyć max. 4 z podanych niżej scenariuszy; dopuszcza się możliwość wielokrotnego wyboru tego samego scenariusza):
    Scenariusz dla klas I – III:
    Scenariusz dla klas IV - VI:
    Scenariusz dla klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych: