Josela Rakowera rozmowa z Bogiem

Portret Sławomira Hollanda, aktora występującego w Muzeum Żydów Mazowieckich. Czarne tło, na nim siedząca sylwetka mężczyzny w średnim wieku, w szarej koszuli. Mężczyzna trzyma w obu dłoniach czarny kubek.

Z myślą o obchodzonej w tym miesiącu 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, 4 kwietnia 2023 roku zaprosiliśmy Was na monodram teatralny „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” w wykonaniu Sławomira Hollanda. Tytułowy bohater, religijny powstaniec – w ruinach płonącego domu, który za chwilę pochłoną płomienie – robi rozliczenie ze światem i z Bogiem.

W Stwórcę nie przestaje wątpić, choć w pewnym momencie podkreśla, by Ten nie przeciągał struny, bo ona pęknie – i kocha Boga jakby na przekór Jemu samemu; miłuje Tego, który postanowił zakryć Swoją twarz. – Są osoby, które preferują obecnie tanią rozrywkę, więc tym bardziej dziękuję, że przyszliście przeżyć coś smutnego i ważnego – powiedział do publiczności na zakończenie.

Na scenie towarzyszył mu klarnecista Jacek Dziołak żonglujący nastrojem – jego muzyka raz była stonowana, innym razem liryczna, jeszcze innym opętańcza.

I my dziękujemy za Waszą obecność.

Fot. Tomasz Topczewski.