Geo-szlak Doliny Wisły Środkowej, czyli poszukaj z nami skarbów!

Zapraszamy do udziału w projekcie Stowarzyszenia Geocaching Warszawa, którego partnerem jest Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Projekt ma połączyć zamiłowanie uczestników do rowerowych wycieczek z pasją poszukiwania ciekawych miejsc, historii i opowieści.

Narzędziem, które ma w tym pomóc jest GEOCACHING – nowa forma turystyki kulturowej łącząca turystykę, nowe technologie oraz edukację.

Jest to gra terenowa, w którą „grać” może:

  • KAŻDY,
  • O DOWOLNEJ PORZE,
  • SAMODZIELNIE lub w większym (RODZINNYM) GRONIE.

Polega na poszukiwaniu – przy pomocy nawigacji satelitarnej (GPS w TELEFONIE KOMÓRKOWYM) – ukrytych fizycznie w przestrzeni skrytek – „SKARBÓW, posiadających swój opis w serwisie geocaching.com. Skrytek szuka się w terenie, a po ich znalezieniu wpisuje swój nick w fizycznym LOGBOOKU (notesie lub zwitku papieru umieszczonym w różnej wielkości pojemnikach), ale loguje także w APLIKACJI geocaching.com, na osobistym profilu użytkownika (tam też dostępna jest mapa skrytek).

Stowarzyszenie Geocaching Warszawa umieści w terenie 100 SKRYTEK GEOCACHE, którymi obudowany zostanie malowniczy SZLAK ŚRODKOWEJ WISŁY Płock – Wyszogród (czerwony szlak rowerowy PTTK), a konkretnie jego lewobrzeżna część licząca 47,1 km. Szlak rowerowy poprowadzi  Was ścieżkami leśnymi, łąkami, drogami utwardzonymi i w części asfaltowymi o małym natężeniu ruchu samochodowego. Waszą uwagę chcemy zwrócić szczególnie na, wchodzącą swym przebiegiem w projektowy szlak rowerowy, część OLENDERSKIEGO SZLAKU TURYSTYCZNEGO NAD ŚRODKOWĄ WISŁA – w szczególności zabytki i pozostałości osadnictwa np. domy, domy modlitwy, cmentarze i ich pozostałości. Pokażemy Wam też m.in. pomniki przyrody, punkty widokowe, zabytki architektury sakralnej itp.

ZADANIE PUBLICZNE PN. „GEO-SZLAK DOLINY ŚRODKOWEJ WISŁY”
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

PARTNERZY:
Muzeum Mazowieckie w Płocku,
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna,

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku,
Stowarzyszenie „MUZYCZNI”

Otwarcie GEO-SZLAKU + warsztaty:

Otwarcie „GEO-SZLAKU DOLINY ŚRODKOWEJ WISŁY” nastąpi 24 WRZEŚNIA 2022 r., o godz. 11.00. Korzystanie „GEO-SZLAKU” jest bezpłatne dla wszystkich uprawiających geocaching.

Udział w warsztatach/szkoleniu w dniu otwarcia szlaku (24.09.2022) oraz  gra terenowa/spacer wraz ze wspierającymi trenerami ze STOWARZYSZENIA GEOCACHING WARSZAWA jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszego zgłoszenia, ponieważ liczba uczestników jest ograniczona (MAX. 30 osób).

Zapraszamy szczególnie tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z GEOCACHINGIEM lub są na początku swojej geokeszerskiej drogi.
Projekt kierujemy do uczestników w każdym wieku.
Dzieci zapraszamy tylko z dorosłymi opiekunami.


Warsztaty odbędą się w SKANSENIE OSADNICTWA NADWIŚLAŃSKIEGO W WIĄCZEMINIE POLSKIM (Wiączemin Polski 25),gra terenowa w okolicy Skansenu. ZGŁOSZENIA PRZYJMOWAĆ BĘDZIEMY DROGĄ MAILOWĄ NA ADRES: stowarzyszenie@geocachingwarszawa.org

W terminie: 1 – 19 WRZEŚNIA 2022 r.

 

PRZEBIEG WYDARZENIA:
⇒ 11.00-12.30 – WARSZTATY: przedstawienie zasad gry, szkolenie z obsługi aplikacji mobilnej, założenie darmowego konta na stronie www.geocaching.com.
Część teoretyczna, prowadzona przez trenerów ze STOWARZYSZENIA GEOCACHING WARSZAWA, odbywać się będzie w  SKANSENIE OSADNICTWA NADWIŚLAŃSKIEGO w Wiączeminie Polskim (budynek kościoła);
⇒ 12.30 -15.00 – GRA TERENOWA-SPACER: spacer po skansenie i jego okolicy, połączony z poszukiwaniem skrytek geocache –prowadzony przez trenerów ze STOWARZYSZENIA GEOCACHING WARSZAWA.

Udostępnij: