
Warsztaty
Zapisy na zajęcia odbywające się w Kamienicy secesyjnej (ul. Tumska 8) i w kamienicy art déco (ul. Kolegialna 6)
Numer telefonu: (24) 364 70 83 lub (24) 364 70 72
Koszt lekcji 100 zł
Zapisy na zajęcia odbywające się w Spichlerzu (ul. Kazimierza Wielkiego 11b).
Numer telefonu: (24) 262 25 95 lub (24) 262 48 69
Koszt lekcji 100 zł
Lista zajęć
Grajmy w kolory
Opowieść połączona z warsztatem: kolor w malarstwie i w życiu. Co wyraża, czy może sprawić, że jesteśmy smutni albo weseli? Warsztat obejmuje wykonanie pracy plastycznej.
Palce czy pędzel? Czym malowali jaskiniowcy
Na zajęciach dzieci dowiedzą się jak rozwijało się pismo- od malarstwa jaskiniowego i przedstawień zwierząt oraz ludzi, poprzez runy, alfabet morse’a aż do emoji. Dodatkowo dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach na których będą malować swoje dzieła jak prehistoryczni artyści- rękoma!
Jak zostać średniowiecznym skrybą?
Na zajęciach dzieci dowiedzą się jak pracowali średniowieczni skrybowie oraz czego używali wytwarzając swoje piękne księgi. Dowiedzą się jakich kolorów używali mnisi oraz czym różni się stanowisko iluminatora od miniaturzysty. Na warsztatach dzieci będą mogły nauczyć się pisania gęsim piórem.
Pióro, kałamarz, papier
Pergamin… kałamarz… inkaust – to pojęcia coraz bardziej abstrakcyjne dla dzieci. Lekcja połączona z warsztatem pisania gęsim piórem przybliży uczniom sposób, w jaki dawniej powstawały dokumenty. Materiałami pomocniczymi będą podstawowe przybory pisarskie używane w czasach średniowiecza.
Jak król Kazimierz zamek i mury w Płocku budował
Opowieść o czasach króla Kazimierza III Wielkiego i o tym jak doszło w Płocku do budowy zamku i murów obronnych, połączona z warsztatami na których wspólnie będziemy lepić zamki inspirowane opowieścią o płockich fortyfikacjach.
Kto ty jesteś?
Na zajęciach dzieci dowiedzą się czym jest godło, hymn i jaka flaga reprezentuje nasz kraj. Poznają znanych Polaków, dzięki którym możemy mówić o niepodległości oraz poznają najważniejsze osoby w Państwie. Dodatkowo uczniowie wykonywanie godła Polski wraz z krótką prezentacją.
Secesja i Ja
Muzealne zajęcia interaktywne dla dzieci przedszkolnych. Zajęcia mają oswajać dzieci z przestrzenią muzealną, czynić ją przyjazną i zrozumiałą. Podczas zajęć poznajemy tajemnice secesyjnych przedmiotów, bawimy się, uczymy interpretacji dzieł sztuki za pomocą tańca.
W części warsztatowej wspólnie z uczestnikami wykonamy secesyjne pamiątki z muzeum.
Światło-kolor-witraż
Interaktywne zajęcia muzealne, podczas których uczestnicy poznają witraże będące częścią muzealnej ekspozycji. Rozmawiamy o tym jak powstaje i jak „działa” witraż. W drugiej części zajęć-przenosimy się do muzealnej sali edukacyjnej gdzie w zaciemnionej sali, przy wykorzystaniu latarek badamy kolory oraz ich połączenia. Rozmawiamy o kolorach i ich znaczeniu w naszym życiu i w sztuce. W części praktycznej-wykonamy piękne, kwieciste witraże.
Palma wielkanocna
Podczas zajęć zostaną wykonane tradycyjne palmy z Mazowsza Płockiego.
Choinkowe ozdoby z opłatka – „światy”
Geneza i symbolika opłatka, różne formy ozdób opłatkowych, znaczenie w kulturze ludowej.
Sztuka kreatywnego myślenia-zajęcia połączone z warsztatem plastycznym
A czemu warto ćwiczyć umiejętność kreatywnego myślenia? Kreatywność jest obecnie cechą pożądaną przez większość pracodawców. Ludzie kreatywni myślą nieszablonowo, szukają niebanalnych rozwiązań usprawniających ich rzeczywistość. Potrafią oni pracować efektywnie, z łatwością uczą się i przyswajają nową wiedzę.
Podczas warsztatów na uczestników czeka zabawa oparta o sztukę oraz historię sztuki, rozmowy o wynalazkach, najciekawszych historiach powstania niektórych z nich. W części praktycznej warsztatów-wykonamy taumatropy-zabawki optyczne z XIX wieku-wynalazek bez którego nie powstałoby współczesne kino.
Historia animacji i zabawki animacyjne z XIX wieku
Stemple Gustava Klimta
Podczas zajęć muzealnych poznajemy twórczość austriackiego artysty Gustava Klimta oraz charakterystyczne cechy jego malarstwa. W części warsztatowej uczestnicy wykonają wielkoformatowe prace malarskie-różnymi rodzajami stempli – wystemplujemy „Pocałunek” najsłynniejsze dzieło Klimta. Dlaczego stawiamy na technikę stemplowania? Ponieważ dzięki niej uważniej przyglądamy się „Pocałunkowi”-a w konsekwencji-zapamiętujemy szczegóły obrazu, kształty i kolory dzieła. Nauka przez zabawę-to jest to co lubimy!
Wszystko dla Pań- haft
W sklepiku modniarskim młodzież zapozna się z modą przełomu XIX i XX wieku- pozna tajniki sukni spacerowych, balowych oraz strojów codziennych i dowie się do czego służyły metalowe klipsy.
Dodatkowo przygotowany został warsztat prostych haftów kwiatowych.
Moda na warsztat – moda XIX i XX wieku
Jak ubierano się pod koniec XIX wieku? Co to był gorset i krynolina? Jak zmieniała się moda w XX wieku i dlaczego?
Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas warsztatu „Moda na warsztat – moda XIX i XX wieku”. Podczas warsztatów przyjrzymy się strojom oraz dodatkom modowym na ekspozycji Secesja oraz Art Déco. Będziemy również rozmawiać o życiu codziennym dawnych dam, gentlemanów oraz dzieci. W części warsztatowej przygotujemy modowe prace plastyczne zainspirowane ekspozycją.
Historia ilustracji książkowej
Podczas warsztatów rozmawiamy o książkach i dziejach ilustracji książkowej w książkach dla dzieci. Poznajemy twórców ilustracji oraz techniki tworzenia ilustracji książkowych. W części warsztatowej tworzymy prace plastyczne zainspirowane twórczością Jana Marcina Szancera.