Szkoły podstawowe (kl. 4-8)

Zapisy na zajęcia odbywające się w Kamienicy secesyjnej (ul. Tumska 8), na wystawie „X wieków Płocka” (Tumska 8) lub w sali edukacyjnej (Kolegialna 6)

Numer telefonu: (24) 364 70 83 lub (24) 364 70 72
Koszt lekcji 100 zł

Zapisy na zajęcia odbywające się w Spichlerzu (ul. Kazimierza Wielkiego 11b).

Numer telefonu: (24) 262 25 95 lub (24) 262 48 69

Koszt lekcji 100 zł

Szkoły podstawowe (kl. 4-8)

Lista zajęć

Kamienica secesyjna/X wieków Płocka

Co to jest muzeum?

Zajęcia interaktywne. Połączenie treści i pojęć dotyczących muzeum jako instytucji ze zwiedzaniem najatrakcyjniejszych fragmentów wystawy secesji albo X wieków Płocka.

Kamienica secesyjna/X wieków Płocka/c

Podchody muzealne/ Muzealny detektyw

Dzieci poznają ekspozycję, wcielając się w rolę poszukiwaczy. Odnajdując na ekspozycji kolejne wskazówki i zadania, kierują się dalej aż do „szczęśliwego końca”. Na zakończenie mogą ułożyć hasło korespondujące z poruszanymi podczas zajęć tematami albo rozwiązać krzyżówkę. Zajęcia mogą być prowadzone na ekspozycji secesji bądź X wieków Płocka.

Kamienica secesyjna

Secesja na ekspozycji

Na postawie obiektów prezentowanych we wnętrzach muzealnych omawiane są cechy charakteryzujące sztukę secesji (zagadnienia związane z ornamentyką, dekoracyjnością, rzemiosłem artystycznym), jak również rzeźbą i malarstwem Młodej Polski.

Kamienica secesyjna

Co widzę – co czuję – ćwiczenia z interpretacji obrazu

Zajęcia są opowieścią o znaczeniu koloru, linii, kompozycji i innych środków wyrazu plastycznego dla rozumienia i interpretacji obrazów.

Galeria Themersonów, ul. Kolegialna 6

Jak chodzić tyłem czyli w zaczarowanym świecie Themersonów – warsztat

Opowieść o wybitnym płocczaninie i wyjątkowych ludziach. O sztuce, która daje wolność, o wolności w życiu, o eksperymencie. Część warsztatowa obejmuje wykonanie kolażowej wersji okładki do wybranej książki Stefana Themersona.

Spichlerz

Stare Mazowsze

Czym wyróżnia się Stare Mazowsze pod względem etnograficznym? Przybliżona też zostanie egzotyczna kultura wiślańskich wodniaków (rybaków, oryli, piaskarzy, żwirników).

Spichlerz

Ludowe feng shui. Magia w domu i w zagrodzie

Zajęcia objaśniają przejawy myślenia magicznego. Wyjaśniają genezę nadal funkcjonujących zachowań jak zakaz siadania na progu, witania przez próg, zawieszanie podkowy itd. Zapoznają z uniwersalnym znaczeniem wielu symboli.

Spichlerz

Wyprawa dookoła świata

Dzieci i młodzież mają okazję poznać różnorodne kultury ludów zamieszkujących Ziemię. Prezentacja obejmuje m. in. Eskimosów z Dalekiej Północy, Buszmenów i Pigmejów w afrykańskiej pustyni i dżungli, Tybetańczyków z „Dachu Świata”, mieszkańców Australii czy różnorodność plemion indiańskich w obu Amerykach.

X wieków Płockam ul. Tumska 8

Ile jest cukru w cukrze, czyli jak się żyło w PRL

Czy w naszym kolektywie znajdziemy cinkciarza, który z napije się z musztardówki? A może wśród nas będzie stacz kolejkowy, który rozpowszechniający bibułę?
Zajęcia „Ile jest cukru w cukrze” przedstawią Wam jak żyło się w czasach PRL – jakie były najważniejsze święta, co bawiło Polaków, czym była reglamentacja i co do zaoferowania miał dla nas kaowiec. Zapraszamy na zajęcia z prezentacją.

Sala edukacyjna, ul. Kolegialna 6

Włodek BRONIEWSKI

Włodek czy Broniewski? Zwykliśmy go nazywać znakomitym poetą, legionistą któremu nie raz śmierć zaglądała w oczy. Nawet jego bliscy napotykali na jeden problem – mylił im się Włodek jako przyjaciel z Władysławem jako żywym pomnikiem.

Jaki był faktycznie i na co dzień? W szkole borykał się z tymi samymi problemami co jego rówieśnicy, a jego oceny były przeciętne. Często się uśmiechał, kochał zwierzęta i sport. Jednym z jego pupili był kurczak krążący dookoła prastarego dębu Broniewskiego, pływał niczym wytworny sportowiec, a tuż przed śmiercią dla popisów robił stójkę na głowie. Spotkajmy się z tym zwyczajnym Włodkiem, chłopakiem który ukochał Płock na zawsze

Sala edukacyjna, ul. Kolegialna 6

Podpalacz serc – Broniewskiego miłość, walka i rozterka

Mało nas, a odnajdujemy się w tłumie, złączeni krokiem żelaznym, złączeni pieśnią żelazną –my, podpalacze serc, dynamitardzi sumień, recydywiści marzenia, gniewu i entuzjazmu./W. Broniewski, Do przyjaciół –poetów

Zajęcia przybliżają postać znanego – zapomnianego poety, o którego poezji Słonimski pisał, że jest „niezrównanie czysta, bezbłędna, nieomylna”. Poznajemy go przede wszystkim jako człowieka -dokonującego ryzykownych wyborów, zmagającego się z aktualną historią i przeciwnościami losu. Prezentacji multimedialnej towarzyszą nagrania multimedialne, m.in. Broniewskiego czytającego własne wiersze.

Art déco

Savoir-vivre dla opornych. Zwyczaje towarzyskie dwudziestolecia międzywojennego

Podczas zwiedzania ekspozycji skupimy się na zasadach savoir-vivre panujących w dwudziestoleciu międzywojennym – młodzież zapozna się ze zmianami obyczajów i zachowania zachodzącymi po I wojnie światowej.

X wieków Płocka

Poznaj pana po cholewach – sarmatyzm jako styl życia mazowieckiej szlachty w XVI-XVIII wieku

Muzealna lekcja o sarmatyzmie będzie dobrą okazją do poznania mitu założycielskiego polskiej szlachty oraz do przyjrzenia się m.in. szlacheckim strojom, sarmackim obyczajom, kulturze i zasadom zachowania się przy stole. Nie zabraknie również odniesień do współczesności. Zastanowimy się, co nam pozostało po sarmatach
i czy rzeczywiście sarmatyzm jest nośnikiem przywar Polaków.

Kamienica secesyjna

Życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego

Malarz, dramaturg, reformator teatru, twórca polichromii, witraży, portretów, pejzaży, projektów wnętrz i mebli… twórczość Stanisława Wyspiańskiego jest przebogata, a sam artysta niepowtarzalny. Zapraszamy do naszej kamienicy secesyjnej na opowieść o wielkim młodopolskim twórcy. Poznacie eksponaty autorstwa Wyspiańskiego znajdujące się w naszych zbiorach, a także ciekawostki
z życia artysty.

X wieków Płocka

Na tropie orląt płockich

Zajęcia skierowane są do uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej. Podczas lekcji młodzież pozna wyjątkowe postaci, które wyróżniły się podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 rok.

X wieków Płocka

Jeden dzień na wczesnopiastowskim Mazowszu

Zaprosimy Was w podróż w odlegle czasy wczesnopiastowskiego Mazowsza, aby przyjrzeć  się codziennym zajęciom dawnych mieszkańców regionu. Porozmawiamy też o roli Płocka w czasach pierwszych Piastów.

X wieków Płocka

I ty możesz zostać historykiem

Czym zajmuje się historyk? Jakich metod i narzędzi używa w swojej pracy?
Na te i inne pytania odpowiemy podczas zajęć na wystawie X wieków Płocka. Opowiemy także niezwykłe historie pozornie zwykłych przedmiotów, które kryją w sobie wielkie tajemnice.