Przedszkola
i szkoły podstawowe (kl. 1-3)

Zapisy na zajęcia odbywające się w Kamienicy secesyjnej (ul. Tumska 8) lub w sali edukacyjnej (ul. Kolegialna 6)

Numer telefonu: (24) 364 70 83 lub (24) 364 70 72
Koszt lekcji 100 zł .

Zapisy na zajęcia odbywające się w Spichlerzu (ul. Kazimierza Wielkiego 11b).

Numer telefonu: (24) 262 25 95 lub (24) 262 48 69
Koszt lekcji 100 zł.

Przedszkola
i szkoły podstawowe (kl. 1-3)

Lista zajęć

Kamienica secesyjna/X wieków Płocka

Co to jest muzeum?

Zajęcia interaktywne dla dzieci. Dobra propozycja dla tych, którzy po raz pierwszy odwiedzają nasze muzeum. Połączenie treści dotyczących muzeum jako instytucji ze zwiedzaniem najciekawszych ekspozycji.

Kamienica secesyjna/X wieków Płocka/Art déco

Podchody muzealne

Dzieci poznają ekspozycję, wcielając się w rolę poszukiwaczy. Odnajdując na ekspozycji kolejne wskazówki i zadania, kierują się dalej aż do „szczęśliwego końca”.

X wieków Płocka

W poszukiwaniu złotej szkatułki królowej Bony/jednorożca

Podchody muzealne na kanwie legendy zatytułowanej Złota szkatułka.
Mogą być połączone z warsztatem plastycznym.

Kamienica secesyjna

W secesyjnej kuchni i przy stole

Zajęcia przybliżają uczestnikom konwenanse obowiązujące przy stole pod koniec XIX wieku oraz zasady zachowania i dobrych manier.

X wieków Płocka

Symbole narodowe

Hymn, godło – herb, flaga, barwy narodowe, stolica, region, tożsamość narodowa. Lekcja prowadzona z udziałem prezentacji multimedialnej i wejściem na ekspozycję X wieków Płocka.

Spichlerz

Wielkanoc w tradycji polskiej kl. 1 – 3

Od Środy Popielcowej do Obchodów Śmigusa-Dyngusa.

Spichlerz

Polskie Boże Narodzenie kl. 1 – 3

Od Adwentu do święto Matki Boskiej Gromnicznej.

Sala edukacyjna, ul. Kolegialna 6

Broniewski (Nie głaskało mnie życie po głowie)

Zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej, podczas których dzieci poznają Władysława Broniewskiego jako człowieka z krwi i kości. Wrażliwego na losy ojczyzny oraz pełnego pasji do życia,  które nie szczędziło mu trudnych doświadczeń.

Art déco

Savoir-vivre dla opornych. Zwyczaje towarzyskie dwudziestolecia międzywojennego

Podczas zwiedzania ekspozycji skupimy się na zasadach savoir-vivre panujących w dwudziestoleciu międzywojennym – młodzież zapozna się ze zmianami obyczajów i zachowania zachodzącymi po I wojnie światowej.

Kamienica secesyjna

W krainie secesji

To zajęcia interaktywne, których celem jest oswojenie dzieci z przestrzenią muzealną, uczynienie ją przyjazną i zrozumiałą. Podczas lekcji poznajemy tajemnice secesyjnych przedmiotów, bawimy się i uczymy. W części warsztatowej zaprosimy uczestników do stworzenia solnych dzieł sztuki. Przygotujemy kontury różnych kwiecistych obrazków, a zadaniem dzieci będzie wypełnić je kolorową solą.

Kamienica secesyjna

W pracowni mistrza – malarstwo

Podczas lekcji dzieci zapoznają się z muzealną przestrzenią galerii malarstwa, poznają tajniki powstawania dzieła sztuki oraz podstawowe tematy
w malarstwie, takie jak portret, martwa natura, pejzaż. W czasie warsztatu plastycznego powstanie praca wykonana w technice akwareli.

Kamienica secesyjna

W pracowni mistrza – rzeźba

Zajęcia będą dobrą okazją do przyjrzenia się rzeźbom. Skoncentrujemy się na różnych technikach ich tworzenia i dowiemy się, jakimi narzędziami operują artyści. Przyjrzymy się podstawowym materiałom, takim jak: gips, drewno, kamień,
i poznamy pojęcia przydatne w pracy artysty. Przekonamy się, że do wykonania rzeźby nie potrzeba drogich tworzyw, a czasem wystarczy to, co jest pod ręką.
W części warsztatowej wykonamy proste figurki gliny, masy solnej lub  masy porcelanowej.

Kamienica secesyjna

W pracowni mistrza – szkło

Podczas zajęć zobaczymy fragment ekspozycji w muzealnej galerii szkła. Będzie to okazja do zwrócenia uwagi na bogatą kolekcję wazonów, pater, mis. Przyjrzymy się różnym formom i dekoracjom szklanych przedmiotów, zdradzimy także techniki ich produkcji. W części warsztatowej spróbujemy samodzielnie pomalować na szkle,
a nasza dekoracja nawiązywać będzie do  wzorów secesyjnych.

X wieków Płocka

Muzealny zwierzyniec

Aktywne przejście po ekspozycji X wieków Płocka będzie okazją do przyjrzenia się różnym gatunkom zwierząt. Podczas mini-pochodów wypatrywać ich będziemy nie tylko w gablotach, ale także na ogromnej makiecie. Dzieci podążać będą tropem zwierząt, szukając tych domowych, dzikich i fantastycznych.

Podczas warsztatu plastycznego uczestnicy zrobią obrazki przedstawiające ulubione zwierzęta. Nie będą to jednak zwykłe rysunki, gdyż do ich stworzenia zostaną wykorzystamy  stare gazety, które będziemy drzeć, wycinać oraz gnieść, a na koniec naklejać na papier.

X wieków Płocka

Mali bohaterowie obrony Płocka 1920

Zajęcia skierowane są do uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. Uczestnicy poznają postaci orląt broniących Płocka w 1920 roku oraz symbole miasta.

X wieków Płocka

Jak żyli nasi przodkowie?

Zastanowimy się nad tym pytaniem podczas zajęć na wystawie historycznej X wieków Płocka. Porozmawiamy o dawnych strojach, zwyczajach i przedmiotach codziennego użytku, z których korzystali nasi przodkowie.