„Dopływy” – wyślij zdjęcie, stwórz wystawę

Plakat wystawy "Dopływy" - sfotografowany z góry duży ptak z rozłożonymi skrzydłami, lecący nad taflą wody.

Uwaga płoccy fotografowie przyrody!

Rusza projekt wystawienniczy „DOPŁYWY” poświęcony trzem wpadającym do Wisły rzekom, znajdującym się na terenie Płocka. Chcemy pokazać cenne ekosystemy jarów trzech płockich dopływów Wisły: Brzeźnicy, Małej Rosicy i Rosicy.

Będziemy to mogli zrobić jedynie dzięki Waszej pomocy.

OTWARCIE WYSTAWY: 2 lutego 2023 – Światowy Dzień Mokradeł.

Skąd pomysł? Pod koniec listopada zgłosił się do nas pan Wojciech Bagiński z Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Badawczych i Konserwatorskich, w celu podjęcia kroków mających na celu wpisanie nadwiślańskich terenów pomiędzy Wyszogrodem a Płockiem do Konwencji Ramsarskiej https://www.gov.pl/web/gdos/konwencja-ramsarska

Jej celem jest ochrona obszarów wodno-błotnych na świecie. Planujemy do tej akcji włączyć nasze trzy muzealne oddziały: w Wyszogrodzie, w Wiączeminie Polskim oraz nasz płocki Spichlerz, w którym ma się znaleźć niniejsza wystawa. Będą jej towarzyszyć różne wydarzenia edukacyjne.

CELE PROJEKTU:

– zwrócenie uwagi na wyjątkowo cenne, zagrożone antropopresją, przyrodniczo obszary położone na terenie Płocka. Edukacja ekologiczna.

– antropologiczna refleksja nad podstawowym zagadnieniem w etnologii jakim jest opozycja kultura-natura. Chodzi tutaj głównie o antropologię przestrzeni miejskiej w odniesieniu do recepcji i zagospodarowania obszarów dzikich.

– integracja płockiego środowiska fotograficznego oraz prezentacja jego dorobku w odniesieniu do przyrody położonej „za progiem”

– promocja naszego miasta poprzez ukazanie mało znanych a wybitnych walorów krajobrazowo-przyrodniczych

– promocja cennych obszarów, celem objęcia ich Konwencją Ramsarską

JAKICH ZDJĘĆ POTRZEBUJEMY:

– fotografia przyrodnicza przedstawiająca zwierzęta żyjące na wspomnianych obszarach. (pamiętajmy o owadach, płazach itp.)

– krajobraz (w tych zdjęcia z drona)✈️

– przykłady antropopresji

– zdjęcia pokazujące edukację ekologiczną na tych terenach.

Zdjęcia muszą być wysokiej jakości zarówno technicznej jak i artystycznej. Będzie selekcja – to prace na wystawę w muzeum.

ZASADY ZGŁASZANIA ZDJĘĆ:

– Zdjęcia swojego autorstwa dodajemy w komentarzach do posta o „Dopływach” na FB Spichlerza.

Jeśli nazwa profilu jest inna niż Imię i nazwisko – podajemy je.

– podajemy miejsce wykonania zdjęcia i gatunek zwierzęcia/rośliny, jeśli będzie to potrzebne w zatytułowaniu pracy

– wstępna selekcja odbędzie się poprzez kasowanie komentarzy ze zdjęciami nie spełniającymi wymogów – proszę się z tym liczyć.

– autor/autorka zgłaszanego zdjęcia udziela nieodpłatnej licencji do publikowania zdjęcia w Internecie, na wystawie i materiałach drukowanych Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz innych podmiotów, które będą chciały promować niniejsze przedsięwzięcie.

Kurator wystawy: Grzegorz Piaskowski, kierownik Działu Etnografii MMP, fotograf

Kontakt telefoniczny: (24) 262 25 95

Udostępnij: