Witaj, Cesca!

Pozornie to nic takiego, ot, krzesła z giętych chromowanych stalowych rurek z zawieszonym siedzeniem. Przypatrzcie się jednak dobrze – to krzesła-dziadkowie wszystkich naszych funkcjonalnych mebli w domach, poczekalniach czy w biurach. W latach międzywojennych, gdy powstały – lekkie i wygodne - były prawdziwą rewolucją.
Przedstawiamy Wam najnowsze nabytki Muzeum Mazowieckie w Płocku - kwietnik autorstwa czeskiego projektanta Roberta Slezáka oraz parę krzeseł z rur stalowych z rattanową plecionką i metalowy stolik z laminowanym blatem projektu Marcela Breuera, wyprodukowane przez firmę Thonet.
Marcel Breuer, architekt węgierskiego pochodzenia, jest jedną z ikon Bauhausu – legendarnej szkoły projektowania, dzięki której modernizm rozprzestrzenił się na szeroką skalę. Zasłynął jako twórca pierwszych nowoczesnych mebli z metalowych rur, spośród których najbardziej rozpoznawany jest fotel Wassily’ego.
Na pomysł stworzenia krzesła z siedziskiem zawieszonym w przestrzeni wpadł już wcześniej lenderski architekt Mart Stam, nie miało ono jednak właściwości elastycznych. Przełomu dokonał Ludwig Mies van der Rohe, prezentując na wystawie mieszkaniowej w Weissenhoff w 1927 roku pierwsze krzesło sprężynujące. Idee te nie były oczywiście obce Breurowi, który twierdził, że to on sam podsunął pomysł Stamowi.
Zakupione przez muzeum krzesła to zaprojektowany w 1928 roku model B 32, nazwany później „Cesca” na cześć adoptowanej córki Breuera, Franceski. Było to jedno z pierwszych krzeseł z rurek stalowych, które weszło do masowej produkcji. Na przełomie lat 20. i 30. inspirowane sferą przemysłową meble metalowe już na dobre zadomowiły się w nowoczesnych wnętrzach, a kontynuacje prekursorskich projektów powielane są do dziś. Słynna „Cesca” jest uznawana obecnie za jedno z najważniejszych krzeseł XX wieku.
Meble kilka dni temu przywiózł z zakupów w Czechach muzealny Dział Sztuki. Kwietnik, stolik i niezwykłe krzesła będą jedynymi przykładami funkcjonalizmu na ekspozycji stałej sztuki międzywojennej i art déco Muzeum Mazowieckiego w Płocku, której wielkie otwarcie w naszym nowym skrzydle przy Kolegialnej 6 – przypomnijmy – już w przyszłym roku!