Fidel w Magdeburgu

Na wielką wystawę czasową „Fascynacja Miastem. Urbanizacja Europy w średniowieczu a prawo magdeburskie” w Kulturhistorisches Museum, czyli w Kulturalno-Historycznym Muzeum w Magdeburgu, Muzeum Mazowieckie w Płocku wysłało swych muzycznych przedstawicieli. Fidel płocką - instrument przypominający skrzypce, z połowy XVI wieku, znaleziony w latach 80. podczas prac wykopaliskowych na Starym Rynku oraz flet z czarnego bzu, z końca XV wieku, znaleziony z kolei w roku 1997 podczas wykopalisk na ulicy Grodzkiej.

Wiekowe płockie instrumenty oglądać można w Magdeburgu do 2 lutego przyszłego roku, obok słynnych obrazów, rzeźb, cennych rękopisów, ważnych dokumentów i znalezisk archeologicznych pochodzących z wielu metropolii Europy Środkowo-Wschodniej.
Warto wybrać się do Magdeburga, zobaczyć, jak pośród skarbów z całej Europy błyszczą płockie zabytki i zgłębić fenomen sukcesu magdeburskiego prawa miejskiego. Bilety na „Fascynację Miastem” kosztują 15 euro, ale dzieci i młodzież do 18. roku życia wchodzą za darmo. Muzeum mieści się w pięknym, neorenesansowym gmachu, prócz wytrawy czasowej znajdziecie tam m.in. oryginał figury Magdeburskiego Jeźdźca i Salę Cesarza Ottona.
Wystawę objął swym patronatem Prezydent Republiki Federalnej Niemiec.